کلید آزادی فیس بوک در دست کیست؟

از روزی که روحانی رییس دولت یازدهم شد، گمانه زنی ها در باره آزادی بیشتر در فضای مجازی شروع شد. رفع فیلتر فیس بوک اولین خواسته ای بود که با تشکیل کمپینی به همین نام در این شبکه اجتماعی مطرح شد و عضویت اعضای دولت در فیس بوک احتمال رفع فیلتر آن را قوت بخشید.
 
به گزارش مهر، فیلترینگ فیس بوک شاید تکراری ترین کلیدواژه ای باشد که از ابتدای کار ˈعلی جنتیˈ در وزارت ارشاد به گوش خورده است. او چند روز قبل هم در نشست صبحانه ای که با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران داشت، به رفع فیلتر فیس بوک اشاره کرد و گفت: نمی توان به بهانه حفظ ارزش های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور گرفت. بنابر این لغو فیلتر فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد.

وزیر ارشاد که صفحه شخصی او در فیس بوک جزو اولین عضویت های رسمی اعضای کابینه در این شبکه اجتماعی به حساب می آمد، گفته است: «من شخصا با مجموعه ای از فرهیختگان در کشور اعتقاد داریم که نمی توانیم افراد را در محیطی محدود محصور و ادعا کنیم هیچ ارتباطی با دنیا نداریم و به بهانه حفظ ارزش های اسلامی جلو چیزی را بگیریم. اگر به عقب بازگردیم، می بینیم خیلی کارها که در اول انقلاب انجام شده، مضحک به نظر می آید؛ مثل این که ویدئو و دستگاه فکس ممنوع بود.»

دولتی های عضو فیس بوک

علی جنتی، محمد جواد ظرف، حسام الدین آشنا، معصومه ابتکار، شهیندخت مولاوردی، اسحاق جهانگیری و بیژن نامدار زنگنه معروف ترین دولتی های عضو فیس بوک هستند. با این حال، مدتی قبل سردار احمدی مقدم گفته بود: «اینکه برخی مسئولان بخواهند آرام آرام از خط قرمز عبور کنند و وارد فضایی شوند که بهره مندی از آن برای شهروندان ممنوع است، چیز خوبی نیست.» با این حال فرمانده نیروی انتظامی گفته بود که نگاه ما به شبکه های اجتماعی همانطور که پیش از این نیز گفته شد، نگاهی فرصت محور است. نگاهی که جنتی هم بر آن تاکید کرده و گفته است: «ما باید از این پدیده بیشترین استفاده را به نفع خود داشته باشیم، اما حل این موضوع به زمان نیاز دارد. 700 میلیون نفر در دنیا عضو فیسبوک هستند که چهار میلیون نفر از این تعداد را ایرانی ها تشکیل می دهند ولی ما آن را محصور کرده ایم. در دولت چنین تفکری وجود ندارد که شبکه های اجتماعی را فیلتر کنیم.»

آزادی فیس بوک دست چه کسی است؟

کمیته فیلترینگ در سال 88 شبکه اجتماعی فیس بوک را بعد از 4 سال فعالیت فیلتر کرد. شبکه اجتماعی پرمخاطبی که پیش از آن دوبار دیگر فیلتر و رفع فیلتر شده بود. با این حال، از آنجایی که بر اساس قوانین پلیس فضای سایبری عضویت در هیچ کدام از شبکه های اجتماعی جرم نیست، رفع فیلتر آن در دولت یازدهم مورد بحث قرار گرفت. جنتی در آبان ماه امسال گفته بود: موضوع رفع فیلتر فیس بوک مربوط به کمیته فیلترینگ می شود و این مجموعه هم مستقیما زیر نظر این وزارتخانه نیست و تنها یک نماینده در این کمیته دارد. برای بررسی این موضوع باید با اعضای این کمیته صحبت کنیم که نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشد و قید غیرقانونی برداشته شود.

اما در همان زمان ˈعلی طاهریˈ سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: «نیاز است دولت در خصوص رفع فیلتر فیس بوک در کمیسیون فرهنگی پاسخگو باشد. اگر دولت اقدام به ارائه لایحه برای رفع فیلتر فیس بوک کند، عملا توپ رفع فیلتر فیس بوک را در زمین مجلس انداخته است و در صورتی که مجلس نیز با این رفع فیلتر موافقت کند، این شورای نگهبان خواهد بود که باید نظر نهایی را در این باره ارائه کند. به این ترتیب دولت عملا بار مسئولیت این مسئله را از روی دوش خود برداشته است. این در حالی است که هم اکنون نیز دولت می تواند از طریق کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ به شکلی قانونی اقدام به رفع فیلتر فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی کند. دولت شش نماینده در این کمیته دارد که می تواند هر طرحی را به تصویب برساند و یا وتو کند.»

استفتا درباره فیس بوک

عضویت در فیس بوک اما دغدغه کاربرانی است که جایز بودن آن را به لحاظ شرعی از علما سوال کرده اند. مدتی قبل رهبر معظم انقلاب در پاسخ به این استفتا که «با توجه به اینکه وب سایت فیس بوک در ایران فیلتر شده است، آیا ورود به چنین سایتی صرفا برای ارتباط با دوستان و بدون هیچ فعالیت سوء علیه منافع ملی جمهوری اسلامی اشکال دارد؟» فرمودند: «به طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعی ندارد.»

آیت الله مکارم شیرازی هم در پاسخ استفتایی که دلیل حرمت فیس بوک را پرسیده بود، اینطور پاسخ دادند: فیس بوک مانند کتب ضلال است که فقها مطالعه آن را برای عموم تحریم می کنند: «فیس بوک مانند شهر بی در و دروازه ای است که همه کس از دانشمندان و افراد نخبه گرفته تا دزدان و شیادان و کلاهبرداران و کسانی که به انواع فساد آلوده اند، هر کدام در این شهر مغازه ای دارند و در این مغازه ها گاه وسائل ضروری زندگی و در بسیاری از موارد ابزار گناه و مفاسد و انحراف های اخلاقی فراگیر و ایجاد اختلاف در میان ملت ها با برچسب های زیبا و پوشش های فریبنده در اختیار همگان قرار می گیرد. حال اگر ورود در این شهر برای همه ممکن شود از جوانان کم سن و سال گرفته تا بزرگسالان ناآگاه و غیر آنها آیا هیچ فرد آگاهی می تواند ورود به چنین شهری را برای همه آزاد بگذارد؟

حتی جاسوسان و مفسدان فی الارض می توانند در این شهر بی در و پیکر مبادله اطلاعات کنند و با رموز و اشاراتی بذر توطئه بپاشند. ما می گوییم باید بر مطبوعات و رسانه ها به طور عام نظارتی باشد تا افراد فاسد و مفسد نتوانند از این طریق جامعه را آلوده کنند. با این حال چگونه فیس بوک باید از هر قید و شرطی آزاد باشد، آیا آزادی بی قید و شرط در دنیا داریم؟ پاره ای از محدودیت های غربی به هیچ وجه مشکلی را حل نمی کند و تکثیر اشکال حلّ اشکال نیست.»

با این حال آیت الله مکارم شیرازی عضویت فیس بوک را در شرایط خاصی بی مانع دانستند و گفتند: «اگر ورود در این شهر مخصوص افراد دانشمند و فرهیخته که خوب و بد را کاملا می شناسند و سره از ناسره را تشخیص می دهند آن هم برای تحقیقات اجتماعی آزاد بود مانعی نداشت درست مانند کتب ضلال که فقها مطالعه آن را برای عموم تحریم می کنند ولی برای محققان مذهبی آزاد شمرده می شود.»